Dakar Uçak Bileti

Dakar

Dakar

Senegal

 

Dünyaca ünlü ralli yarışlarıyla tanınan Batı Afrika’nın incisi Dakar, Senegal’in başkenti.  Kıtanın uç noktasında bulunan bu renkli kent, her yıl binlerce insanın ziyaret noktalarından biri. Tropikal iklimi ve şahane doğasıyla misafirlerini kendine hayran bırakan Dakar, Atlas Okyanusu boyunca uzanan kıyılarıyla da insanları adeta hipnotize ediyor.
1904 yılında Fransız Batı Afrika’sının da başkenti olan Dakar’da, bugün hala Fransız etkisi çoğu yerde hissediliyor. Kentin Avrupai havası da aslında buradan geliyor.

 

Dakar Gezilecek Yerler

 

Retba Gölü(Pembe Göl)

Ziyaretçilerini adeta büyüleyen bir görüntüye sahip olan Retba Gölü, alışılmışın dışında pembe bir renge sahip. Bu sebeple fotoğrafçıların vazgeçilmezleri arasında olan göl, şehrin merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunuyor. Suyun pembe olmasının sebebi ise Duanliella Salina isimli yosunlar. Ayrıca tuz seviyesinin oldukça yüksek olduğu giren insanların batmadan rahatça su üzerinde kalabilmesini sağlıyor. Bu pembe göl içerisinde yüzmenin ne kadar keyifli olacağını tahmin edebilirsiniz…

Goree Adası ve Köleler Müzesi

Şehrin en popüler noktası olan Goree Adası aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Dakar’dan gemilerle gidilen ada, Senegal’in Fransız sömürgesi olduğu zamanlardaki köle ticaretiyle ünlü. Ayrıca içerisinde Amerika’ya gönderilecek olan kölelerin hapsedildiği zindanlar bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan bir diğer yer ise adada yer alan Köleler Evi Müzesi. Sömürge döneminde yaşanan acımasız köle zulmünü adeta iliklerinizde hissettiren müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca İkinci Dünya Savaşından kalma bir savaş topu da bu adada sergileniyor.

Afrika’nın Rönesans Anıtı

Dünyada bronzdan yapılmış en büyük heykel unvanını taşıyan Afrika’nın Rönesans Anıtı, Mimar Pierre Goudiaby tarafından tasarlanmış ve toplam 49 metre yüksekliğe sahiptir. Senegal’in Fransa sömürgesinden kurtuluşunun 50’nci yılına özel dikilen anıtın inşaatı için yaklaşık 27 milyon Dolar harcanmıştır. Aydınlık bir geleceği simgeleyen anıt, Kuzey Koreliler tarafından inşa edilmiş ve Afrika’nın yaşamış olduğu sömürge döneminin unutulmaması adına önemli bir simge olarak görülmektedir

Afrika Anısı Katedrali

1929 yılında inşa edilen Katedral, Dakar’ın önemli tarihi yapılarından birisidir. Paris Başpiskoposu Kardinal Verdier’in isteğiyle, Mimar Charles Albert Wulffleff’e tasarlattırılmıştır. Yapımında üzerinde oldukça durulan Afrika Anısı Katedrali’nde kullanılan mermerler Tunus’tan, kum taşları Sudan’dan, granit plakalar ise İngiltere’den getirilmiştir.

Dakar Ulu Cami

Mimarisiyle ziyaretçilerini oldukça etkileyen bu göz alıcı yapı, Fransız ve Fas mimarların ortak çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Dakar’da oldukça büyük önem taşıyan Dakar Ulu Cami, şehrin tam göbeğine konumlandırılmıştır. Caminin en dikkat çeken özelliğinden bir tanesi de yapıdan tamamen bağımsız olan 67 metre yüksekliğindeki minaresidir.
Ayrıca caminin külliyesi içerisinde; Dakar İslam Enstitüsü ve Naef Ben Abdelaziz Kütüphanesi bulunmaktadır.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak Yılbaşı
  • 4 Nisan Bağımsızlık Günü
  • 1 Mayıs İşçi Bayramı
  • Ramazan ile Kurban Bayramı Her Yıl Değişiyor

Dakar'da Şehir İçi Ulaşım

 

Ulaşım konusunda pek gelişmemiş olan Dakar’da, Dakar Dem Dikk adı verilen otobüsler bulunuyor. Bu otobüsler dışında bir de kentin sembollermiş minibüsleri olan car rapidelerle ulaşım sağlanıyor. Yaklaşık 40 sene önce Renault tarafından üretilen bu minibüslerin üzerleri etnik desenlerle boyanmış, oldukça güzel gözükseler de pek güvenli oldukları söylenemez.
Taksi için de mutlaka güvenilir insanlara danışmakta fayda var yoksa çok uçuk ücretler ödemeniz gerekebilir.

Dakar Mutfağı

 

Kısık ateşte uzun süre pişirilip sonra fırına verilen kuzu eti yemeği olan “Dibi” Dakar’ın önemli yöresel tatlarından biri.
Sütlü ve pirinçli tatlı bir çorba olan “Sombi” çorbası değişik tatlar denemeyi sevenlerin mutlaka yemesi gereken lezzetlerden bir diğeri.
Soğanlı özel bir sosla marine edilen bir tavuk yemeği olan “Yassa Poulet” tercihini beyaz etten yana kullananların tercihi oluyor.
Ayrıca burada Senegal’in kendisine özgü şaraplarını tadabilir, Lübnan rakısı olarak bilinen “Arak”ı da deneme fırsatı bulabilirsiniz.
Bunlar dışında istediğiniz deniz mahsulüne rahatlıkla ulaşabilir ve tüketebilirsiniz.

Dakar'da Alışveriş

 

Birçok yöresel pazar bulunan Dakar’da, Tilen çarşısı adı verilen yerden değişik bitki karışımlarına ve bin bir çeşit baharata ulaşabilirsiniz. Yerel halkın günlük yaşam rutini görmek için bu pazara mutlaka uğramalısınız.
Birbirinden güzel ağaç liflerinden yapılmış yöresel kumaşları bulabileceğiz yer ise Marche des HLM mağazası. Binlerce çeşit kumaş içerisinde kendinizi kaybedebilirsiniz.
Soumbedionue Balık Pazarı ise dünyaca ünlü bir pazar olma özelliğini taşıyor. Yerli balıkçıların Atlas Okyanusu’ndan çıkarttıkları çeşit çeşit deniz ürünlerini burada görebilirsiniz.
Ayrıca Afrikalı ünlü tasarımcıların mobilyalarına bir göz atmak isterseniz, onları da Galerie Arte mağazasına uğrayabilirsiniz.

Dakar'da Gece Hayatı

 

Dakar, gece hayatı konusunda Afrika’nın en renkli kentlerinden bir tanesidir. Özellikle turistlerin yoğun olduğu dönemde eğlence tavanlara çıkmaktadır. Gece kulüplerinin ve barların çoğunlukta olduğu bölge ise; Victod Hugo Street’dir.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery