Dublin Uçak Bileti

Dublin

Dublin

İrlanda

Dublin: Uzun yıllar boyunca İngiliz egemenliği altında varlığını sürdürmüş bir şehir olan Dublin, 20. yy’dan sonra bağımsızlığını ilan eden İrlanda Cumhuriyeti’nin modern başkenti olarak tanınıyor. Dublin, İrlanda’nın sanat, eğitim, spor ve turizm merkezi. İki milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri olan Dublin, aynı zamanda oldukça modern bir Avrupa şehri.

Dublin, ziyaretçilerine sunduğu geniş aktivite yelpazesiyle çok eğlenceli bir şehir.  Tarihi mirasın olduğu gibi korunduğu şehirdeki tek problemi günlerin çoğunu yağmurlu geçirmesi olabilir, tabii yağmur seven bir insansanız Dublin’den hiç ayrılmak istemeyeceksiniz ☺, Bilet Sepeti olarak keyifli gezmeler dileriz.  

 

Dublin'de Gezilecek Yerler

 

Dublin Kalesi (Dublin Castle): 13.yy’ın başlarında inşa edilen kalenin o tarihten bu yana oldukça ilginç bir geçmişi var. Çalınan devlet hazineleri, öldürülen kraliyet ailesi üyeleriyle filmleri aratmayacak olaylara ev sahipliği yapmış olan Dublin Kalesi, şehrin merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ana yapı, 20-30 dk arasında değişen seferlerle sadece rehber eşliğinde gezilebiliyor. Hemen yanındaki Chester Batty Kütüphanesi de keşfedilmeye değer bir yapı.

Açık olduğu saatler: Pazartesi’den Cumartesi’ye 09:45-16:45, Pazar 12:00-16:45 arası Giriş: Ücretli Adres: Dame Street, South Central Dublin, Dublin, Dublin 2

Phoenix Park: Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri olan Phoenix Park, Dublin’in görülmeye değer en güzel yeşil alanlarından biri. Eskiden elit ailelerin geyik avlama alanı olarak kullandığı park, şu sıralar gençlerin geyik ve müzik yaptığı bir habitat olarak hizmet veriyor. Harika bahçeleri ve içinde hala vahşi yaşamdan izler barındırması parkı benzerlerinden ayırıyor. Phoenix Park’ta ayrıca 400’den fazla hayvana ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesi de var.

Açık olduğu saatler: Her gün 24 saat Giriş: Ücretsiz Adres: Phoenix Park, Central West Dublin, Dublin, Dublin 8 Website: http://www.phoenixpark.ie/

Dublinia: İrlanda’nın Viking geçmişine ışık tutan eğlence odaklı bir müze olan Dublinia şehrin hemen merkezinde yer alıyor. Müze, Orta Çağ’da Dublin hayatı hakkında kıyafetler ve televizyon şovlarıyla öne çıkıyor. Viking tarihine dair birçok bilgiyi de bulabileceğiniz Dublinia, çocuklar için özel olarak hazırlanmış şovlarıyla da ünlü bir yer.

Açık olduğu saatler: Mart’tan Eylül’e her gün 10:00-17:30, Ekim’den Şubat’a her gün 11:00-17:00 arası Giriş: Ücretli Adres: St Michael's Hill, South Central Dublin, Dublin, Dublin 8  Website: http://www.dublinia.ie/

Guinness Storehouse: İrlanda’nın en ünlü içeceği siyah Guiness birasının nasıl yapıldığını öğrenebileceğiniz yerde, giriş bileti ücretine dahil olmak üzere soğuk siyah bir bira içebilirsiniz. Mimarisiyle de dikkat çeken Guinness Storehouse, Dublin ziyaretçilerinin en uğrak noktalarından biri ve hemen hepsinin memnun ayrıldığını da ekleyelim.

Açık olduğu saatler: Eylül’den Haziran’a her gün 09:30-17:00, Temmuz’dan Ağustos’a 09:30-19:00 arası Giriş: Ücretli Adres: St James's Gate, Central West Dublin, Dublin, Dublin 8 Website: https://www.guinness-storehouse.com/en

İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi (National Museum of Ireland – Archaeology): MÖ 7000 yılına kadar uzanan parçalarıyla dünyanın en geniş bir yelpazaye sahip arkeoloji müzelerinden biri olan İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi şehrin hemen merkezinde bulunuyor. Müzenin yanında arkeoloji bölümünün dışında doğal tarih müzesi ve sanat-tarih müzesi de bulunuyor.

Açık olduğu saatler: Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-17:00, Pazar 14:00-17:00 arası Giriş: Ücretsi Adres: Kildare Street, Dublin, Dublin 2 Website: www.museum.ie

Ulaşım

 

Dublin’de ulaşım çoğunlukla otobüslerle sağlanıyor ama metro ve tramvay seçenekleri de mevcut. Bilet Sepeti olarak ziyaretiniz bir haftadan uzun sürecekse bütün ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz Leap Card almanızı tavsiye ediyoruz.  

Dublin Mutfağı

 

Dublin, İrlanda mutfağının tüm örneklerini bulabileceğiniz bir merkez olarak öne çıkıyor. Asya yemekleri dışında farklı kültürlerden fazla örnek göremeyebileceğiniz Dublin’de boxty, patates ve shellfish yemeği unutmayın deriz ☺.

Gece Hayatı

 

Dublin gece hayatı çoğunlukla ünlü Irish Pub’lardan oluşmasına rağmen oldukça canlı ve eğlenceli. Birçok bar kendi özel biralarını üretiyor ve genellikle lokal müzisyenler düzenli olarak ağırlanıyor. George's Street ve Abbey Street, Dublin’de gece hayatının kalbinin attığı yerler olarak öne çıkıyor.

Alışveriş

 

Dublin’de, modern ünlü markalar ve bit pazarlarından alışveriş yapmak oldukça keyifli. Temple Bar semti ünlü butik dükkanlarıyla, Cow’s Lane semti İrlanda kültürüne özgü ürünleriyle ünlü. Dublin’den dönerken sevdiklerinize viski, aksesuar, plak ve el yapımı çanak çömlek götürebilirsiniz ☺

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery