Eskişehir Uçak Bileti

Eskişehir

Eskişehir

Türkiye

Eskişehir: turistik alanları, canlılığı, üniversite şehri olması ve ulaşım kolaylığıyla Türkiye’nin en popüler ve en güzel şehirlerinden biri. Eskişehir’de gezilecek yerler genel olarak birbirine yakın olsa da, şehri 3-4 parçada gezmeniz daha iyi olabilir. Odun Pazarı semtindeki tarihi ve turistik yapıları gezebilir, Şehrin en işlek bölgesi Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ne şehir merkezinden yürüyerek geçebilir, Eskişehir’in popüler ve bir o kadar da harika parklarından Sazova Park, Kentpark, Şelale Park’ı keşfedip güzel zaman geçirebilirsiniz. Bilet Sepeti olarak özenle hazırladığımız Eskişehir rehberinin iyi bir kılavuz görevi göreceğini umar, uçak bileti veya otobüs biletiniz hazırsa iyi yolculuklar ve keyifli gezmeler dileriz.

 

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

 

Odunpazarı Evleri: Yakın zamanda bir restorasyondan geçerek yenilenen Odunpazarı evleri, Odunpazarı bölgesinin en önemli yapılarını barındırıyor. Geleneksel Osmanlı evlerinden oluşan bölgede tarihi bir yolculuğa çıkacaksınız. Bölgede çeşitli müzeler, hediyelikçiler ve butik oteller mevcut.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: 1525’te yaptırılmış külliye, Eskişehir’in en önemli tarihi yapılarından. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odun Pazarı’nda yer alıyor ve içinde sıcak cam üfleme atölyesi, lületaşı müzesi, ve el sanatları çarşısı gibi bölümleri var. Özellikle külliye içindeki Lületaşı Müzesi: dünyanın ilk lületaşı müzesi olmasıyla dikkat çeker ve içerisinde lüle taşından yapılmış birçok eser bulunur.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Odunpazarı’nda yer alan bina, Eskişehir’in güzel müzelerinden biri. Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinde yer alan müze içerisinde farklı sanatçıya ait birçok çeşitli eserler sergileniyor. Müzenin hemen yanında bir butik otel ve balmumu müzesi de yer alıyor. Bu ilgi çekici müze, bölgede zaman ayırabileceğiniz güzel bir alternatif.

Alaaddin Camii: Eskişehir’in önemli tarihi yapılarından Alaaddin Camii, 1267 yılında Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilmiş. 1944-1951 yıllarında müze olan cami, Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nin açılması ile tekrar ibadete açılmış.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi: Tarihi Odunpazarı Evleri’nden birinin içerisinde yer alan müzede, yerli ve yabancı birçok kişinin balmumu heykeli bulunuyor.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi: Bölge, sabahtan gecenin geç saatlerine kadar aktif ve birçok kafe ve restoran barındırıyor. Eskişehir’in içinden geçen Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu ve şehre müthiş bir hava katıyor. Şehir merkezinin  Porsuk çevresinde kalan alanına ise Adalar deniyor. İsterseniz Porsuk’ta bot ve gondol turlarına da katılabilirsiniz.

Sazova Parkı: Eskişehir’deki parkların içindeki en ünlü olanı Sazova Parkı, gerçekten huzur verici bir atmosfer ve görmeye değer bir güzellik. Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Bilim Merkezi, Uzay Evi, Akvaryum ve yapay gölet gibi birçok farklı bölümü olan parkta kafe ve restoranlar da mevcut. Kafa dinlemek, gezmek ve zaman geçirmek için harika bir yer!

Kentpark: Eskişehir otobüs terminali karşısındaki Kentpark, içerisinde Türkiye’nin ilk yapay plajını bulundurur. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören park, Eskişehir’in güzel ve popüler lokasyonlarından biri.

Şelale Park: Harika manzarası ve muazzam atmosferiyle Eskişehir’in gözde parklarından bir diğeri. Yapay bir şelale, yel değirmeni, oyun parkı ile kafe ve restoranların yer aldığı park Odunpazarı bölgesi’nin üst kısmında yer alıyor.

Eskişehir Barlar Sokağı: Bu sokak: bir üniversite ve gençlik şehri olan Eskişehir’de gecelerin merkezi, hep canlı ve hep renkli. Farklı konseptte birçok bar, kafe ve gece kulübü bulabileceğiniz barlar sokağı ve çevresi, özellikle gençlerin her zaman uğrak noktası.

Gidilebilecek Diğer Yerler:

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi
Eskişehir Midas (Yazılıkaya) Örenyeri
Eskişehir Pessinus Örenyeri

Ulaşım

 

Eskişehir’de oldukça gelişmiş ve ferah bir ulaşım sistemi bulunuyor. Ulaşım genellikle tramvay, otobüs ve minibüslerle sağlanır. Otogar’dan şehir merkezine saat 05:30’dan 23:45 civarına kadar tramvayla ulaşım mümkün.

Tramvay haritası: http://www2.estram.com.tr/Harita
Tramvay hareket saatleri: http://www2.estram.com.tr/HareketSaatleri
Otobüs haritası: http://www.eskisehir.bel.tr/otobus_saatleri.php?menu_id=57
Otobüs hareket saatleri: http://www.eskisehir.bel.tr/otobus_saatleri.php?menu_id=57

Otobüs ve tramvay için duraklara yakın gişelerden, Eskart adı verilen elektronik kartlardan çıkarıp kullanabilir ya da tek geçişlik bilet alabilirsiniz.
 

Eskişehir Mutfağı

 

Geçiş bölgesinde yer alan Eskişehir’in mutfağı çeşitlilik gösterir. Bulgur, buğday ve hamur ürünleri oldukça yaygındır. Eskişehir deyince ilk akla gelen yemek çiğ börektir. Gözlemesi de meşhur olan şehirde, ebegümeci, kuzu kulağı gibi sebze yemekleri de oldukça meşhur.
 

Gece Hayatı

 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi öğrenci şehri olan Eskişehir’de gece hayatı oldukça canlı ve kalabalıktır. Barlar Sokağı çevresinde ve şehir merkezinin birçok yerinde gidilebilecek, birçok farklı konseptte bar, gece kulübü, kafe ve restorantlar bulunur.

Eskişehir rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.

Sal
26,62°
Çrş
23,28°
Prş
20,66°
Cum
20,99°
Cmt
21,7°
Eskişehir
14 Tem Paz, Bulutlu
21,47°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery