Hatay Uçak Bileti

Hatay

Hatay

Türkiye

Hatay, Türkiye'nin geniş kültür yelpazesinin çeşitli örneklerinin görülebileceği şehri. Çukurova kültürü ve ortadoğu kültürlerinin yanında olması, bunun üstüne insan medeniyetinin de başladığı bölgelerden biri olması Hatay'ın tarihi ve kültürel önemini artırıyor. Şehrin merkezi sık sık ilin ismiyle karıştırılan Antakya.

Hatay'ın gezilmeye değer birçok doğal güzelliği ve tarihi noktası var. Bu tarihi noktaları da inanılmaz bir yemek kültürüyle birleştirince ortaya enfes bir turizm bölgesi ortaya çıkıyor. Uçak biletinizi veya otobüs biletinizi almadan önce Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehbere bi göz atın deriz.

 

Hatay'da Gezilecek Yerler

 

1- Antakya Arkeoloji Müzesi: Türkiye'nin en kaliteli müzelerinden mozaikleriyle dünya çapında ünlü Arkeoloji Müzesi Antakya'nın merkezine oldukça yakın. Tarihe merakınız olmasa bile müzenin içi ve eserler o kadar iyi düzenlenmiş ki, ne olup bittiğini bilmeden çıkmış oluyorsunuz. Biletinizi hiç şüpheye düşmeden alın ve tarihi bir yolculuğa hazırlanın.

2- Vakıflı Köyü: Türkiye'de kalan tek Ermeni köyünün Hatay'da olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu'nun yaşayan kültürünün örneklerinden Vakıflı Köyü'nde halk geçimini kendi yaptıkları sabun ve lezzetli likörlerle sağlıyor. Köylülerin misafirperverliğinin ve köyün yeşil doğasının size hiç de sıradan olmayan bir gezi tecrübesi katacağını düşünüyoruz.

3- Habib-i Neccar Camii: Hatay'ın manevi havasını içinize çekebileceğiniz yer işte burası. Hz.Yahya'nın mezarını ziyaret edebilir, Habib-i Neccar'ın hristiyan ve islam dinleriyle iç içe geçmiş hikayesini yerinde öğrenebilirsiniz. Çok merkezi bir konumda olduğunu da ekleyelim, görmeden geçilmemesi gereken yerlerden.

4- Eski Antakya: Dar sokakları, eski evleri, arnavut kaldırımlarıyla bulunması zor enfes bir yolculuk. Eski Antakya'nın mahalle kültürünü yaşayan, farklı millet ve dinlerden barış içinde yaşayan halkın hayatına bir göz atın deriz. Capcanlı, farklı dilleri duyacağınız görülmesi gereken bir yer.

5- Büyük Antakya Parkı: Antakya'nın merkezinde kocaman bir yeşil alan. Ağaç gölgelerinin altında kitabınızı okuyup, etraftaki kafelere gidip çayınızı yudumlayabilirsiniz. Antakya Parkı, şehirden yorulduktan sonra Asi Nehri'nin yanına yerleşip, keyifle dinlenebilecek bir yer.

6- St. Pierre Kilisesi: Hristiyanlığın ilk kiliselerinden biri. Kilise bir mağaranın içerisine oyulmuş ve harika bir Antakya manzarasına sahip. Müze kartı olmayan gezginlerin, giriş biletini pahalı bulduklarını eklememiz gerekiyor.

Hatay Mutfağı

 

Yemekleri bol acılı, yağlı ve baharatlı. Kağıt kebabını yemeden dönmeyin. Her yerde enfes künefeciler var, sabah akşam farklı yerlerde hepsini tatmak lazım :)

Gece Hayatı

 

Gece hayatı pek aktif değil.

Hatay Pratik Bilgiler

 

Hatay, farklı kültürlerden insanların barış içinde yaşadığı bir yer.

Hiç beklemediğiniz yerlerden garip insanlar, tarihi mekanlar çıkabilir. Birkaç günden fazla kalmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye'nin diğer yerlerine pek benzemiyor, karakteristik yapısıyla öne çıkıyor.

Aynı yerde İstanbul'daki Kapalıçarşı gibi ayakkabıcılar çarşısı, baharatçılar çarşısı ve kuyumcular çarşısı bulunur. Baharat kokuları içinde alışveriş yapmasanız da dolaşın.

Hatay diğer büyük şehirlere kıyasla oldukça ucuz.

 

Hatay'ı Bilet Sepeti olarak biz Türkiye'nin engin kültürünün bir kanıtı olarak görüyoruz. Bu karakteristik şehir sizde unutulmaz anılar bırakabilir. Yani Türkiye zaten gez gez bitmez de, Hatay'ı görmeden hiç bitmez. Buraya tıklayıp Hatay'a en uygun uçak bileti veya otobüs biletini alabilirsiniz. Bilet Sepeti olarak hazırladığımız rehberin faydasını görmenizi umar, iyi gezmeler dileriz.

Pzt
21,27°
Sal
13,33°
Çrş
12,76°
Prş
13,16°
Cum
15,19°
Hatay
13 Nis Cmt, Güneşli
15,7°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery