Kahire Uçak Bileti

Kahire

Kahire

Mısır

Afrika'nın ve Arap Yarım Ada’sının en büyük şehri olan Kahire, Mısır’ın başkentidir. Doğu ve Batı’dan türlü esintileri barındıran şehir için doğunun Paris’i denmektedir.

7000 yıllık tarihi geçmişe sahip Kahire, Firavunlara, Bizansa, Osmanlılara, İngilizlere birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Hz. Musa ve Kleopatra bu bölgede yaşayan önemli isimlerdir.

Kahire Gezilecek Yerler

 

Gize Piramitleri

Kahire'den 30 dakika uzaklıkta yer alan Gize Piramitleri dünyanın en eski turizm merkezlerindendir.

Firavunların mezarı olarak kullanılan piramitler yapıldıkları firavunların isimlerini almışlardır. 100’den fazla piramidin bulunduğu Mısır’da Keops Piramidi en ünlüsü ve dünyanın yedi harikasından ayakta kalan tek yapıdır.

Piramitlerin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. İçine girmek için uzun ve dar koridorlardan geçilmesi gereken piramitlerin içinde birçok tuzak bulunmaktadır. Dünyanın en eski şekilli taşlarından inşa edilmiş piramitlerin yapımında çalışan işçiler piramitlerin sırrını bildikleri için öldürülmüşlerdir.

Gize Piramitleri çevresinde dilerseniz deve veya at turu yaparak gezebilirsiniz.

Midan Tahrir Meydanı

Doğunun Paris’i olarak adlandırılan meydan şehrin en canlı yeridir. 2011’de Mısır Devrimi’nin başlatıldığı bu meydanda birçok cafe ve restaurant bulabilirsiniz. Ünlü Kahire Mısır Müzesi bu meydanda bulunmaktadır.

Mısır Müzesi

107 salonda, 120.000 tarihi eser bulunan bu müze dünyada Firavun eşyalarının sergilendiği en büyük yerdir. Kahire Mısır Müzesi’nde mumyalar sergilenmektedir. Birçok mumya bulunan müzede insan dışında hayvan mumyaları da vardır. Müzede ayrıca, içinde para, papirüs, lahit gibi eserlerin bulunduğu bir koleksiyon bulunmaktadır.

Müze içinde fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir. Ayrıca içinde alışveriş merkezi, kütüphane ve bankanın da bulunduğu müzeyi Arapça, İngilizce dillerinde dinleyerek gezebilirsiniz.

Sakkara Basamaklı Piramit  

Kahire'nin 24 km güneybatısında bulunan Mısır'ın en eski başkenti Memphis'te kral mezarlığı bölgesidir. 60 metre yüksekliğinde olan piramiti diğerlerinden ayıran özelliği 6 kattan yapılmış olmasıdır. Mısır krallığının mimarı ve doktoru olan İmhotep tarafından, Firavun Djoser için yapılmıştır. Sakkara Basamaklı piramit dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt olarak kabul edilmektedir.

Bu piramitte şimdilerde Kairos arkeoloji müzesinde sunulan eski heykel Firavun Mahzeni keşfedilmiştir. 

Memphis Antik Kent

Sakkara Piramit ziyaret sonrası yakın konumda bulunan Memphis Antik Kent’i de mutlaka ziyaret etmelisiniz. MÖ 3.000’li yıllarda kurulan bu yerleşim yeri Akdeniz tarihinin önde gelen biri olarak kabul edilmektedir. Dünyada o yıllarda en kalabalık nüfusa sahip olan yerdir.Mısır’a yıllar boyunca başkentlik yapan bu kent dönemin önemli şehirlerindendir.

O dönemlerden sonra zamanla terk edilen bu büyük yerleşim yeri uzun yıllar diğer yerleşim yerlerine inşaat malzemesi, kaya ve taş temin etmek için kullanılmıştır

Memphis Antik Kent ziyaretiniz sırasında çevresindeki müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Bu müzelerde bölgeden çıkarılmış önemli tarihi eserler sergilenmektedir.

El-Azhar Parkı

Kahire şehrinde gidebileceğiniz tek park El-Azhar dünyanın en büyük kamusal alanları listesinde yer almaktadır. Eski tarihi Kahire'nin merkezinde yer alan ve şehrin panoramik manzarasını görebileceğiniz El-Azhar Park, her ziyaretçiye büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Bu park 800 yıllık Ayyubid duvarına ev sahipliği yapmaktadır.

Geleneksel ve tarihsel simgeler içeren bu parkın içerisinde Azhar Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Al-Azhar Camii

Al-Azhar Camii Kahire şehrinde pek çok turistin uğrak yeridir. Eşsiz mimarisi ile büyüleyen camii müslümanların Mısır’a yaptığı ilk camii olarak bilinir. Al-Azhar Camii sadece camii olarak değil dönemin en önemli dini bilimler okulu olarak da kullanılmıştır.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller 

 • Kıpti Noel’i (Ortodoks Hıristiyanların kutladığı Noel) 7 Ocak
 • Ulusal Polis Günü  (Tahrir Devrimi Günü)  25 Ocak
 • Sina Yarımadası’nın Kurtuluş Günü             25 Nisan
 • İşçi Bayramı (Emek ve Dayanışma Günü)   1 Mayıs
 • Sham el Nessim (Baharın başlangıcını simgeleyen Mısır Milli Bayramı)          Her yıl değişiyor
 • Ramazan Bayramı            Hicri takvime göre belirlenir
 • Kurban Bayramı Hicri takvime göre belirlenir
 • Devrim Bayramı / Mısır Milli Günü 23 Temmuz
 • Silahlı Kuvvetler Günü      6 Ekim
 • Mevlit Kandili (Hz. Muhammed’in Doğum Günü)   Hicri takvime göre belirlenir.
 •  
 •  

Kahire'de Şehir İçi Ulaşım

 

Şehir içinde tüm turistlik yerlerde hattı olan metroyu kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları çok uygundur. Şehir içi minibüsleri bir diğer alternatif olabilir ancak minibüs üzerlerinde nereye gittiği yazmıyor ilk defa gidecek olanlar için zor bir seçenek olabilir. Şehir içinde otobüs kullanmak isterseniz sadece duraklarda değil istediğiniz yerde otobüsü durdurarak binebilirsiniz. Gece otobüs seferleri daha az olmaktadır. Dilerseniz taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir içi yol işaretlerinin azlığı ve sürücülerin trafik kurallarına çok uymadığı, trafiğin çok fazla olduğu şehirde araç kiralama önerilmemektedir.

Kahire Mutfağı

 

Kahire mutfağı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve olabildiğince lezzetlidir. Baharat kullanma konusunda oldukça cömertler. Tadabileceğiniz yöresel lezzetler; koshary, tameya, kofta, fuul.

 

Kahire'de Alışveriş

 

Kahire’de hediyelik ürün için çok fazla çeşit bulabilirsiniz. Şehir içinde alışveriş için birçok han, pasaj bulunmaktadır. Mısır’a özgü hediye almak için en uygun yer şehrin simgelerinden Al-Hussein Camii ve Al-Azhar Üniversitesi’nin yanında bulunan dünyaca ünlü Han Halili Çarşı’sıdır. Dar geçitlerden ve labirentten oluşan bu çarşı anıtsal kapılarıyla büyüleyici bir mimariye sahiptir İslam mimarisi olarak örnek gösterilen bu çarşıda birçok otantik kafe vardır. Hem alışveriş yapıp hem dinlenebilirsiniz. Han Halili Çarşı’sında ürünleri pazarlık yaparak uygun fiyatlara da alabilirsiniz.

Papirüs ve piramit gibi objeler Mısır’a özgü hediyelerdir.

Eski Kahire’de bulunan First, Talaat Harb ve Arcadia Mall bilinen markaların mağazaları bulunan alışveriş merkezlerindendir.

Kahire'de Gece Hayatı

 

Kahire’nin çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen, şehrin gece hayatı oldukça renklidir. Özellikle otellerin teraslarında alkollü içecekler satılmaktadır. Gidebileceğiniz bazı mekanlar; After Eight, El Morocco, Cairo Jazz Club.

Pzt
29,91°
Sal
27,71°
Kahire
22 May Çrş, Bulutlu
27,65°
Prş
28,85°
Cum
24,44°
Cmt
22,13°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery