Manila Uçak Bileti

Manila

Manila

Filipinler

Filipinlerin başkenti olan Manila 10 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir. Dünyanın en kalabalık 20 şehrinden biri diyebiliriz. Manila’ya direkt olarak Türkiye’den uçuş bulunmuyor. Hong Kong üzerinden aktarma yapabilirsiniz. Veya Bangkok üzerinden geçiş yapılabilmektedir. Aktarımlarla beraber ulaşımınız 18-19 saati bulabilir.

Manila 1571 yılına kadar Müslümanların yönetiminde olmuştur. Daha sonrasında İspanyollar tarafından ele geçirilmiş ve 300 yıl boyunca şehre sahiplik etmişlerdir. 1898-1899 yılları arasında şehri Amerika Birleşik Devletlerine bırakmışlardır. İkinci dünya savaşı döneminde Japonların saldırısı sonucunda Manila şehri büyük zararlar görmüştür. Filipinler İkinci Dünya Savaşı sonrasında bağımısızlıklarını ilan ettiler. Cumhuriyet ile yönetilmektedir.

 

Manila Gezilecek Yerler

 

Rizal Park; Ermita bölgesinde bulunan Rizal Park şehrin kalbi diyebiliriz. Eski adı Luneta olarak bilinen bu parkta yeşillikler, ağaçlar, göletler ve süs bahçeleri bulunmaktadır. İspanyolların sömürgesinden rahatsız olan Filipinli Doktor Jose Rizal halkını bu sömürgeye sessiz kalmaması için uyarılarda bulunur. Halkını galeyana getirmekten ve ayaklanmaya yönlendirdiğinden cezaevine girer. Hapiste geçirmiş olduğu süre boyunca yazılar yazmaya devam eden Dr. Rizal, son yazdığı şiirini kız kardeşine vererek cezaevi dışına taşımıştır. Bu şiirden çok etkilenen halkın ayaklanması daha da büyümüştür. Bu ayaklanmaya sebep verdiği için Dr. Rizal idam edilmiştir. Sonrasında olaylar devam etmiş olup, Luneta olarak bilinen parka Rizal Park ismi verilmiştir.

Intramuros Bölgesi; içerisinde müzeler ve kiliseler bulunan şehrin en çok ziyaret edilen turistik bölgesidir. Bu bölgede gezmeyi keyifli hale getirmek isterseniz içerisinde bulunan faytonları kullanabilirsiniz. Intramuros Bölgesi eski adıyla ‘Eski Şehir’ olarak bilinir.

San Agustin Kilisesi; Surların içerisinde yürüyorken bölgede sizleri gezdirmek isteyen insanlar olacaktır. Uygun fiyata orada ki insanlarla anlaşıp sizlere rehberlik etmelerini sağlayabilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanmayan tek yapı olarak kayıtlara geçen San Agustin Kilisesi Filipinlilerin en eski kilisesidir.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatil Günleri

          •         Yeni Yıl – 1 Ocak

          •         Ulusal Kahramanlar Günü - 29 Ağustos

          •         Bonifacio Günü - 30 Kasım

          •         Rizal Günü - 30 aralık

          •         Siyah Nazarene Günü – Aralık sonu ocak başı

          •         Manila Günü – 24 Haziran

          •         Santo Nino – Ocak ayının 3.Pazar günü

          •         Santa Ana – 12 Mayıs

          •         Ninoy Aquino Day – 21 Ağustos

          •         Paskalya – 1 Nisan

          •         Kahramanlık Günü – 9 Nisan

          •         İşçi Bayramı – 1 Mayıs

Manila'da Şehir İçi Ulaşım

 

Şehir içinde kısa mesafelerde taksi kullanmak herkes için uygun olacaktır. Taksi ücretleri burada oldukça ucuz olduğundan şehre gelen turistler çoğunlukla taksi ile seyahat etmektedirler. Havalimanından şehir merkezine tren ile ulaşmanız  mümkün olsa da Sarı taksiyi tercih etmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Bir de beyaz taksiler mevcut bunlar sarı taksilere göre 3-4 kat daha fazla para almaktadırlar. O yüzden Manila’da seyahat ederken sarı taksileri tercih ediniz. Çoğu taksici taksimetreyi açmak istemez ve sizlere gideceğiniz yere göre fiyat belirtir asla kabul etmeyin ve taksimetreyi muhakkak açtırın.

Manila Mutfağı

 

Başkentte bulunan restoranlar dünya mutfağından her türlü lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Filipinlerin ulusal yemeği olarak bilinen Adobo tavuk eti ile pişirilir. İçerisine deniz ürünleri ve soslar konularak daha lezzetli bir hale getirilir. Manlia’ya gitmişken Adobo’yu tadmanızı öneririz. Sıcak bir çorba içmek isterseniz Binacol’u deneyebilirsiniz.

Çorbaların nerdeyse hepsi tavuk etinden yapılıyor. İçilerinde Hindistan cevizinin suyu, Balık sosu, papaya gibi malzemeler bulunmaktadır. Şehre gelen turistlerin çoğunluğu Filipin Bifteğini tatmadan evlerine dönmüyorlar. Filipin bifteğini hem restoranlarda hem de sokak satıcılarında bulmanız mümkün.

Çok yoruldunuz ve bir yorgunluk kahvesi içip dinlenmek isterseniz muhakkak kahvenin yanına bir Pendesal söylemelisiniz. Yumurta, maya, un ve şekerden yapılan küçük tatlı ekmek bağımlılık yapabilir.

5 çayına ne dersiniz? Sıcak bir çayın yanına Filipinlerin simgesi olmuş atıştırmalık poğaça Ensaymada mutlaka denemelisiniz. Yumurta, şeker, süt ve un kullanılarak yapılan bu poğaçaların üzerine bir de rendelenmiş kaşar koyduklarında parmaklarınızı yiyeceksiniz.

Canınız tatlı isterse mutlaka ama mutlaka Brazo de Mercedes’i tatmalısınız.

Manila'da Alışveriş

 

Manila’ya gelmişken Dünyanın en büyük AVM’lerini görmeden geçmek olmaz. 3 ayrı bölgede bulunan bu mağazalar sırasıyla şu şekildedir; Robinsons Place Manila (malate bölgesinde) Power Plant Mall (makati bölgesinde) Sm Asia Mall (Pasay bölgesinde) fiyat olarak belki çok ucuz olmayabilir fakat aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Tabii ki sadece alışveriş merkezlerinden ibaret değil Manila; sokak aralarındaki küçük dükkanlarda, fazlasıyla hediyelik eşya da bulabilirsiniz.  Açık hava pazarı Divisoria’yı ayrıca ziyaret edebilirsiniz. Sevdiklerinize güzel hediyelikler almak istediğinizde satıcılar ile mutlaka pazarlık yapın çünkü bu şehirde pazarlık bir kültürdür. Güzel bir pazarlıkla hediyelikleri oldukça ucuza getirebilirsiniz.

Hediyelik eşya bulabileceğiniz mağazaları sizin için aşağıda sıralıyoruz;

Silahis Arts & Artifacts

The Manila Collectible

Dangwa Flower Market

Wellmanson

Ayrıca Filipin kültürüne uygun hediyelik eşyaları bulmak istiyorsanız makati bölgesinde bulunan Balıkbayan Handicrafts dükkanını ziyaret edebilirsiniz.

Manila'da Gece Hayatı

 

Şehirde gece hayatı 2 bölgede çok hareketli, güzel bir gece geçirmek isterseniz Makati veya Malati bölgesine uğramanız gerekecektir. Makati bölgesi biraz daha elit diyebiliriz. Şehrin ünlüleri ve zengin turistler bu bölgede eğlenmeyi tercih ediyorlar. Malati bölgesini ise daha çok gençler tercih ediyor. Makati bölgesinde olduğu gibi bu bölgede de Disco, bar, gece kulüpleri bulunmakta sigara ve alkol oldukça ucuz şehirde su daha pahalı desek abartmış olmayız sanırım.

Bölgenin en güzel mekanı olarak adlandırılan Manila Night Club’e hafta içi girmek isterseniz kişi başı 300 pezo ödemeniz gerekecek  Hafta sonu girmek isterseniz 500 pezo bu paraları ödedikten sonra ilk 2 içki ücretsiz olarak ikram ediliyor. Daha sonra içmek isterseniz ödeyeceğiniz maksimum ücret 300-500 pezo arası olacaktır.

 

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery