Nairobi Uçak Bileti

Nairobi

Nairobi

Kenya

Kenya’nın başkenti olan Nairobi, doğal güzelliklerinden çok ticari kimliği ve turizmi ile ön planda yer alır. Kenya’daki vahşi yaşamdan sıyrılmış, daha çok iş hayatında yükselişe geçmiş bir şehirdir.

Nairobi Gezilecek Yerler

 

Nairobi National Museum

Nairobi National Museum, Müze Tepesi'nde yer almaktadır. 1929'da inşa edilen Nairobi National Museum, Kenya'nın çağdaş sanat ve kültürünün ünlü koleksiyonlarını barındıran bir amiral gemisidir.

Müze, Kenya’nın zengin mirasını, hem eğitim hem de eğlence içinde örneklerle sunmaya çalışmaktadır. Müzeye ek olarak çeşitli alışveriş ve yemek olanaklarının sunulduğu sakin bir ortam olan botanik bahçelerinde de keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Gitmeyi düşünürseniz eğer müzenin ziyaret saatleri 08: 30 ile 17: 30 saatleri arasındadır.

Nairobi National Park

Nairobi Ulusal Parkı, Kenya'daki milli parklarının en eskisidir. Black Rhino Sanctuary (Siyah Gergedan Koruma Alanı) ile bilinir ve şehri sınırlandırmasına rağmen aslan, leopar ve sırtlan gibi birçok Kenyalı hayvana ev sahipliği yapar.

Nairobi'ye olan yakınlığı aynı zamanda seyahat etmek, başka bir yerde kalmak zorunda kalmadan bir safari yaşamak isteyen Kenyalılar ve turistler için de çok erişilebilir bir konumdadır.

Embakasi Nehri'nin etrafında yer alan Nairobi Milli Parkı, bufalo sürülerini ve yoğunlaşmış devekuşu popülasyonunu barındırmaktadır. Ayrıca yaz aylarında antilop göçünü yaşamak ve "Büyük Beş" Afrikalı hayvanlardan dördünü görmek için iyi bir yerdir.

Nairobi Ulusal Parkı, belki de en önemli siyah gergedan sığınağı olarak bilinir. Bu nesli tükenmekte olan hayvanları doğal ortamlarında görmek için en iyi yer burasıdır. Bu milli parkta, filler yoktur, ancak "Büyük Beş" in dördü burada görülebilir (aslanlar, leoparlar, manda ve gergedanlar). Milli parkta yaygın olarak görülen diğer vahşi hayvanlar arasında zürafalar, zeytler, zebralar ve wildebeest bulunur. Ayrıca, suaygırları ve timsahlar sık sık Embakasi Nehri boyunca görülebilir.

National Park’a gitmeyi düşünürseniz eğer giriş ücreti çocuklar ve öğrenciler için 10 dolar, yetişkinler için 20 dolar’dır.

GoDown Arts Centre

GoDown Sanat Merkezi, sanat ve medyada Kenyalı yaratıcı kişilere ev sahipliği yapıyor. 2003 yılında, eskiden bir araba tamirhanesi olan bu mekanda kurulan merkez, farklı disiplinlerden ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen sanatçılar arasındaki işbirliklerini teşvik ediyor. Yerel sanatçıların büyümesine, tanınmasına ve görünürlüğüne önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Bu muhteşem sanatsal eserleri görmek ve sanatçılarla sohbet etmek için mutlaka planlarınıza dahil edin. Hafta içi 9:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bomas of Kenya

Kenya Bomas, sizlere minyatür bir Kenya sunuyor! Nairobi şehir merkezine 10 km uzaklıkta ve  Nairobi Ulusal Parkı ana girişinin yaklaşık 1 km aşağısında yer alır. Bomas of Kenya, bu büyüleyici ülkeyi oluşturan kültürlerin harika çeşitliliğini görebileceğinizden yerlerden biridir.

Bomas'ta Kenyalı kültürün farklı yönleri, yaşam tarzları, el sanatları, müzik ve dans dahil olmak üzere birçok yönü sergileniyor.

Bomas kelimesi, kapalı çiftlik evi için "Boma" Swahili kelimesinden türetilmiştir ve her biri Kenya'nın ana etnik gruplarından birini temsil eden birçok farklı "Bomas" vardır.

Hafta içi 14:30 - 16:00 saatleri arasında, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 15: 30 - 17: 15 saatleri arasında olan heyecan verici geleneksel dansları ve akrobatik gösterisini kaçırmayın.

Ngong Hills

Nairobi'nin yaklaşık 22 km güneybatısında bulunan Ngong Hills, Nairobi ve civarındaki ziyaretçiler için popüler bir yerdir. Uzun yürüyüş keyfi ve safari deneyimi sunan Ngong Hills zirveleri boyunca yürüyüş yolu vardır. Sabahları, yamaçlarda koşan sporcuları görebilir siz de uzun yürüyüşler yapıp bol oksijen almak için burayı tercih edebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak: Yeni yıl
  • Good Friday: Paskalya tatili kutlamaları
  • Easter Monday: Paskalya tatili kutlamaları
  • 1Mayıs: İşçi Bayramı  
  • Madaraka Day : 1 Haziran Kenya'nın, uzun bir özgürlük mücadelesinin ardından 1963 yılında sona eren İngiliz sömürge yönetiminden iç özerkliğe kavuştuğu gün.
  • Idd - ul – Fitr: Ramazan ayının sonu. Müslümanlar için tatil.
  • Noel Günü: 25 Aralık
  • Boks Günü: 26 Aralık

Nairobi'de Şehir İçi Ulaşım

 

Halk otobüsü sistemi ve matatus (özel minibüsler) Kenya'daki en ucuz ve en popüler ulaşım şeklidir. Taksi veya kiralık araba kiralamayı düşünmüyorsanız toplu taşıma en iyi seçeneğinizdir. Kenya'nın halk otobüsleri ve matatusları, Kenya'daki tüm şehir ve kasabalarda kısa ve uzun mesafe seyahatleri için kitlesel bir çekiciliğe sahiptir. Otobüsler daha güvenli kabul edilir ve matatus ile aynı yolu takip eder. Bununla birlikte, otobüsler genellikle sessiz ve zamanında çalışıyor olsa da, matatus da yüksek sesle müzik çalar, sık sık durur ve  düzensiz programları vardır.

Otobüsler ve matatus, Kenya'daki büyük şehirler, banliyöler ve kasabalar arasında rahat ve hızlı hizmetler sunmaktadır. Ücret, binince ödenir. Büyük şehirlere giden şehirlerarası otobüs seferleri için seyahat günlerinde / saatlerinden önce rezervasyon ofislerinde rezervasyon  yaptırmanız gerekir. Taksiler, şehir ve banliyölerde hızlı ve tek seferlik bir işe gidip gelmek için, 5 $  aldığı için az kullanılır.

Otobüs ve Servis

Havalimanından şehir merkezine gitmek için hemen geliş terminalinin oradan binebileceğiniz otobüs ve servisler vardır. Otobüs ücretleri, 80 Kenya Şiilini’dir ve yolculuk süresi 45 dakika sürer. Diğer bir alternatif; yeşil ve sarı renkte olan Citi Hopa yolcu servisleridir. Onların fiyatı da yine 80 Kenya Şiilini’dir.

Nairobi Mutfağı

 

Nairobi mutfağı oldukça gelişmiştir. Çeşitli yörelerden farklı lezzetleri bu mutfakta bulabilirsiniz. Önerilen restoranlar; Artcaffe, Galittos, Steers. Ayrıca Nairobi’de Ocak-Şubat aylarında restoran haftası vardır, bu haftalarda restoranlar indirime girer.

Nairobi'de Alışveriş

 

Utamaduni ‘de el sanatları ve Afrika sanat eserleri, hediyelik eşyalar ile ilgili birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz.

Souk ise Kenya'nın yaratıcı sanatçıları, fotoğrafçıları, deri işçileri ve kaliteli zanaatkârların ve sanatçıların bir arada olduğu yer, size Kenya'nın en seçkin alışveriş deneyimlerinden birini sunabilir.

Meşhur Maasai markets, her gün şehrin farklı bir yerinde mükemmel alışveriş deneyimleri yaşamanızı sağlamaya hazır. Pazarlar, her Salı Ngong Rd'daki Prestige Plaza'da, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri diğer yerlerde kuruluyor. Ürünler arasında boncuklu mücevherler, su kabakları ve Maasai el sanatlarına ait birçok ürünü bir arada görebilirsiniz.

Nairobi'de Gece Hayatı

 

Gün batar batmaz şehir parti havasına bürünür. Ngong Yolu’ndaki Brew Bistro en bilindik mekanlardan biridir. Gurme lezzetleri, aperatifleri ve birinci sınıf birası ile ünlü güzel yerlerdendir. Her gece farklı DJ’lerin geldiği bu mekanın açık hava terası da bulunmaktadır. Hem müziğin hem de leziz yemeklerin keyfine varacağınız bu yere kesinlikle gitmelisiniz.

Farklı bir müzik türü dinlemek istiyorsanız her Perşembe düzenlenen Klub House (K1’deki) reggae gecesine katılabilirsiniz.  K1’in yeri Ojijo yolu üzerinde  Parklands’dadır. 

Baricho yolundaki Choices Pub ise Cumartesi günleri her türden müziği çalan bir bardır. Hafta içi ise her gün farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Atıştırmalıkların ve içeceklerin fiyatları uygundur. Bütçe açısından ve farklı etkinlikleri görmek açısından gidilebilir.

Yerlilerin çok gittiği yerlerden birine gitmek isterseniz Gallileo Lounge’ı önerebiliriz. Waiyaki yolu üzerinde yer alan bu yere gitmek için bir yerliye ya da taksiciye sormanız yeterli. Müzik konusunda oldukça başarılı olan mekanın fiyatları diğer yerlere göre biraz yüksektir. Hafta sonları çok yoğun olan bu yere gitmek isterseniz biraz erken gitmeniz gerekir.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery