Nashville Uçak Bileti

Nashville

Nashville

Amerika

ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti olan Nashville, aynı zamanda Country müziğinin de başkentidir. Hemen hemen geçeceğiniz tüm sokaklarda kulağınıza güzel ezgiler dolacaktır. Cumberland Nehri’nin kenarına kurulu olan kentin her yerinde, birbirinden farklı tasarımlara sahip tabelalar yer almaktadır. Şehrin adeta sembolü olmuş bu tabelalar, akşam ışıklandırmasıyla da görsel bir şölen sunmaktadır.
Amerikan folk müziğinin kalbinin attığı Nashville, viskileriyle de oldukça ünlüdür. En meşhur viski markaları arasında yer alan “Jack Daniel’s”ın üretim tesisleri de burada bulunmaktadır. Dilerseniz tesiste düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Ayrıca 1779’da kurulan ve 660 binlik nüfusuyla kentin resmi kardeş şehirleri arasında İstanbul’da yer almaktadır.

 

Nashville Gezilecek Yerler

 

Broadway Caddesi

Kentin en canlı yüzü olan Broadway Caddesinde, Country müzikle ilgili aklınıza gelen şeyi burada görebilirsiniz. Sayısız canlı müzik mekânları, kayıt stüdyoları, plakçılar… Gezerken asla sıkılmayacağınız bir yer burası. Cadde boyunca ve sokaklarda dolaşan kovboy şapkalı kadınlara, sokak müziği yapan kovboy çizmeli erkeklere denk gelebilirsiniz.
Broadway’da yer alan herhangi bir yere oturup, viskinizi yudumlarken kenti ve insanları izlemekten büyük keyif alacaksınız.

The Parthenon

Güney’in Atina’sı lakabına sahip Nashville’in, bu lakabı almasının bir sebebi var elbette. 1897 yılında yapılan “Nashville’s Parthenon”, Atina’daki Parthenon Tapınağı’nın bire bir aynısı. Görüldüğü anda ziyaretçilerini geçmişte bir yolculuğa çıkaran bu replika tapınak, bugün kentin bir simgesi haline gelmiştir.
Bu ihtişamlı yapının içerisinde aynı zamanda 12,8 metre yüksekliğinde bir Atina heykeli bulunmaktadır. Amerika sınırları içerisindeki en büyük kapalı mekân heykeli olma özelliğini de elinde tutmaktadır. İçeriyi gezdikten sonra da göl kenarında çimlere uzanıp, gezinin keyfini daha da uzatabilirsiniz.

Grand Ole Opry

28 Kasım 1925 yılında kurulan büyük bir etkinlik alanı olan Grand Ole Opry, kurulduğu zamandan bugüne kadar dünyaca ünlü pek çok Country müzik sanatçısını ağırlamıştır. Kentin adeta müzik ve tarih sembolü olan işletme, aynı zamanda Amerika tarihinin en uzun yayın yapan radyosudur. Sadece konserlere değil, çeşitli oyunlara, müzikallere ve görsel performanslara da ev sahipliği yapan Opry, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın ilgisini çekmektedir.

Johnny Cash Müzesi

Country müziğin efsanesi Johnny Cash’in çocukken yaşadığı ve bugün müze olan ev, Tennessee eyaletinde; Büyük Buhran sonrası ekonomiyi rahatlatmak için kurulan yerleşim yerlerinden olan Dyness kasabasında bulunmaktadır. 1950 yılında Hava Birliği’ne katılana kadar bu evde yaşayan Johnny Cash’in piyanosu da burada sergilenmektedir.
Tennessee Eyalet Müzesi

Bir etnografya müzesi olan Tennessee State Müzesi de başkent Nashville’dedir. Oldukça kapsamlı ve detaylı bir şekilde düzenlemiş olan müzede, eyaletin tüm tarihi kronolojik olarak adeta gözler önüne serilmektedir. Tarihe geçen protestoların canlandırmasından, çeşitli teşkilatlarda kullanılan araçlara kadar Nashville’e ait her şeyi bu müzede bulabilirsiniz.

Salı’dan Cumartesi’ye kadar haftanın 5 günü 10:00-17:00 arası açık müzeyi Pazar günleri ise 13:00-17:00 arası ücretsiz gezebilirsiniz.

Tennessee Meclis Binası

Mimar William Strickland tarafından tasarlanan 1845-59 arasında inşa edilen meclis binası, Nashville'in Yunan Revival mimarisinin en seçkin örneklerinden biridir. 12 eyalet kapısından biri olan ve Ulusal Tarihi Yerler Kaydına eklenen bina, 1970 ve 1971 yılında Ulusal Tarihi Dönüm Noktası adını almıştır.

Antik Atina demokrasisini çağrıştıran yapıda, mimar Strickland, Tennesse’sinin binanın bir yüzünü Altın Çağa bakarken bir yüzünü de demiryolları ve sanayi çağına dönük olarak tasarlamıştır.

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Lee-Jackson Day - 13 Ocak
 • Martin Luther King Day - 16 Ocak
 • Kutsal Cuma - Paskalyadan önceki cuma günü
 • Anma Günü – 29 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
 • İşçi Bayramı - 4 Eylül
 • Colombus Günü – 9 Ekim
 • Kıdemliler Günü – 11 Kasım
 • Şükran Günü – 23 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
 • Winter Break - 12 Aralık

Nashville'de Şehir İçi Ulaşım

 

Taksi

Şehirde en sık kullanılan ulaşım aracı taksidir. Ortalama bir fiyat skalası olan taksileri her yerde bulabilirsiniz.

Araç Kiralama

“To Go” isimli bir kiralama sistemi bulunan Nashville’de, ehliyetiniz varsa bu araçlardan kiralayarak şehri gezmeniz size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Otobüs

Tam bir turist gibi gezmek isterseniz de “Hop On Hop Off” otobüsleriyle şehrin önemli noktalarını tek bir araçla kolayca gezebilirsiniz.

Nashville Mutfağı

 

Nashville mutfağı genel olarak fats food tüketimine dayanıyor. Şehirde bol sayıda burger dükkanı bulabilirsiniz. Bunun yanında et ve tavuk tüketimi fazla.

Nashville'de Alışveirş

 

Şehirde hemen her şeyi bulabileceğiniz en önemli destinasyon, Broadway caddesi ve caddenin kollara ayrılan sokaklarıdır. Gezdiğim yerlerden mutlaka oraya ait ürünler satın almalıyım diyorsanız Nashville bu konuda çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Kovboy ürünleri satan dükkânlardan, çeşit çeşit şapkalar, birbirinden güzel motiflere sahip çizmelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca alkolün su gibi tüketildiğini kentten özellikle yöresel viskilerden alarak evinize götürebilirsiniz. Jack Daniels’ın fabrikasını gezme fırsatı bulabilirseniz de oradan ayrılırken viskilerinden temin edebilirsiniz.

Ruhunu müzikle yansıtan bu efsane kentten, hiçbir yerde bulamayacağınız plaklardan almak isteyebilirsiniz. Bunun için de seçenek oldukça fazla. Fakat biraz pahalı olduğunu da eklemeliyiz. Yine de o fiyatlara değeceğine inanıyoruz.

Nashville'de Gece Hayatı

 

Hava kararır kararmaz caddelerdeki mekânlardan gelen güzel ezgilere kendinizi kaptırabilirsiniz. Neredeyse bütün şehri kaplayan bu yerlerden herhangi birine girip sabaha kadar eğlenebilir veya hepsini görmek adına gece boyunca tek tek gezebilirsiniz. Tavsiyemiz bir çoğuna girmeniz yönünde olacaktır. Bunlar arasında en ünlüleri ise; Broadway Caddesinde 4. ve 5. sokak hizasında yürüdükçe göreceğiniz, sağlı sollu konumlandırılmış olan; Honky Tonk, Tin Roof, Merchants, The Stage, Layla’s, Tootsies’dir. Buralara girdiğinizde elinize mutlaka bir damga vuracaklardır. Dışarı çıkarsanız içeriye tekrar girebilmeniz için yapılmış bir sistemdir. Ayrıca vaktini denk getirebilirseniz, Grand Ole Opry’de bir konser izlemenizi kesinlikle öneririz. Hareketli geceleriyle ünlü, alkolün tüketiminin çok fazla olduğu Nashville’de insanlarla tartışmamaya özen göstermenizde yerinde bir uyarı olacaktır.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery