New Orleans Uçak Bileti

New Orleans

New Orleans Varışlı Uçak Biletleri
İstanbul - New Orleans
17 Temmuz 2024
28138,63'den başlayan
New Orleans

Amerika

Facebook'ta Paylaş

Twitter'da Paylaş

 

ABD’nin en önemli şehirlerinden biri olan New Orleans, dünyanın da önemli liman ve kültür-sanat şehirlerinden biridir. Özellikle Jazz ile Blues müzik severlerin akın ettiği şehir, her yönüyle yaşanacak kentler arasına adını yazdırıyor. Amerika’nın Avrupalı Kenti olarak bilinen şehir, kendine özgü kültürü, tatları, mimarisi ile ABD’nin en çok ziyaret edilen kentleri içindedir. Ortalama olarak dört yüz bin nüfusa sahip olan şehir, dünyanın dört bir yanına kültür ihraç etmektedir. Özellikle en asi şehirlerin başını çeken New Orleans’ta siyahi nüfus ağırlıktadır. Kente adımınızı attığınız anda enerjisiyle sizi kendisine çekecek olan New Orleans’ta nereler gezilmeli gelin hep birlikte tanıyalım.

 

New Oelwans Gezilecek Yerler

 

Fransız Mahallesi

Şehrin özel simgelerinden biri olan Fransız Mahallesi, görülmeye değer önemli yerlerden biridir. Mississipi Nehri kenarına kurulmuş olan mahalle, gezeceğiniz ilk yerlerin başında gelmektedir. Bir dünya bar, restoran ve pubların yer aldığı mahallede son derece harika yapılar görecek ve hayran olacaksınız. Bazılarının neredeyse 300 yıllık olan binalar hâlâ güzelliğini ilk günkü gibi korumaktadır. New Orleans’ta görülmesi gereken yerler arasındadır.

Jackson Meydanı

Fransız Mahallesinin tam kalbinde yer alan Jackson Meydanı renkli, capcanlı ve hep müziğin aktığı bir yerdir. Bölgenin önemli canlı performanslarının da yer aldığı bölgelerden biri olan meydan, birçok turistin yoğun ilgisini çekiyor. Yeşil alanları, çevresindeki oturma alanları ve St. Louis Katedrali’nin harika görüntüsüyle kadrajlar için harika pozlar veriyor.

St. Louis Katedrali

1718 yılında inşa edilmiş olan St. Louis Katedrali, uğradığı büyük yangından sonra 1794 yılında yenilenerek eski haline getirilmiştir. Şehrin en önemli simgelerinden biri konumunda olmasının yanında, ABD’nin hâlâ kullanımda olan en eski katedrallerinden birisidir. Adrian de Puger tarafından inşa edilmiş olan katedralin içi ve dışı birbirinden özel estetik çalışmalar barındırmaktadır. New Orleans’ta gezilmesi gereken yerlerdendir.

MardiGrass

Şehrin önemli simgeleri ve aranan festivali haline gelmiş olan MardiGrass Festivali görülmesi gereken festivallerdendir. Ortalama 2 hafta süren festival rengârenk anlara sahne olmaktadır. Bir zamanlar Fransızların başlatmış olduğu festival 19. yüzyılda popüler bir hale gelmiştir. Yerli yabancı birçok insanın ve turistin eğlendiği festival her yıl düzenlenmektedir.

Tarihi Mezarlar

Ölüler Şehri olarak akıllarda yer eden New Orleans’ta ölüler mozolelerin içerisine defnedilmektedir. Birbirinden güzel mezar taşlarının olduğu mezarlık oldukça görkemli gözükmektedir. Neredeyse bir açık hava müzesine benzeyen mezarlık, birçok yerli yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır. Bir zamanların vodoo kraliçesi olarak nam salan Marie Laveau ve buna benzer birçok ünlü kişi bu mezarlıkta yatmaktadır. New Orleans’a geldiğinizde gezmeniz gereken yerlerden biri de burası olmalıdır.

 

 

Audubon Akvaryumu

ABD’nin en büyük sualtı merkezlerinden biri olan akvaryum her yıl binlerce turisti kendine çekmektedir. Missisipi Nehri kenarında yer alan bu devasa mekânda birçok sualtı sergisi gerçekleştirilmektedir. Sualtında yer alan en ince güzelliği dâhi görebileceğiniz akvaryumda, su tünellerinin içinde yürüyerek harika bir gün geçirme imkânına sahip olacaksınız. Burada bulunan birçok egzotik hayvanın yanı sıra, özel olarak düzenlenmiş olan Amazon Yağmur Ormanları bölümünü de görme fırsatı yakalayacaksınız.

New Orleans Sanat Müzesi

1911 yılında şehir parkının içinde kurulmuş olan müze, kısa adıyla NOMA olarak tanınmaktadır. Gezerken farklı bir büyünün etkisinde kalacağınız müzede Rönesans ile Kızılderili dönemlerine ait olan kırk binden fazla eseri görme imkânı yakalayacaksınız. Yetişkinlerin 10 dolar, öğrencilerin 8 dolar ödeyerek ziyaret edebileceği müzeyi; Salı-Perşembe 10-18, Cuma 10-21, Cumartesi-Pazar 11-17 saatlerinde gezebilirsiniz. Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Şehir Parkı

1853 yılında kurulmuş olan şehir parkı, 1.300 metrekare alan yayılmış durumdadır. ABD’nin en eski parkı olmasıyla birlikte, içerisinde dünyanın en yaşlı ağaçlarını barındırmaktadır. Hemen hemen her gün insanların akın ettiği şehir parkının içerisinde birbirinden özel yapılarda yer almaktadır. Aynı zamanda New Orleans Sanat Müzesi, Eğlence Parkı, Botanik Bahçeleri ve Oyun Alanları da burada bulunmaktadır. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz parkı; Salı-Perşembe 10-22, Cuma-Cumartesi 10-00, Pazar 10-22 saatlerinde dolaşabilirsiniz.

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • 1 Ocak Yeni Yıl
  • 19 Ocak Martin Luther King Günü
  • 16 Şubat Başkanın Günü
  • 25 Mayıs Anma Günü
  • 4 Temmuz Bağımsızlık Günü
  • 7 Eylül İşçi Günü
  • 12 Ekim Kristof Kolomb Günü
  • 11 Kasım Gaziler Günü
  • 26 Kasım Şükran Günü
  • 25 Aralık Noel

 

New Orleans'da Şehir İçi Ulaşım

 

Tramvay

Kentin önemli ulaşım hatlarından biri olan Tramvay ile tüm turistik bölgelere kolayca ulaşabileceksiniz. Toplam beş hattı bulunan tramvayın saatleri hatlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Tek yön gidiş 1,25 dolar, aktarma ise 0,25 dolardır. Ama ulaşımı daha uyguna getirmek için Jazzy Passes kartı edinmenizde fayda vardır. Bu kartın ücreti ise şöyledir;

1 Günlük – 3 Dolar

3 Günlük – 9 Dolar

31 Günlük – 55 Dolar

Otobüs

Toplamda kırk farklı otobüs ağının bulunduğu New Orleans’ta ulaşım bir hayli gelişmiştir. Gideceğiniz birçok noktaya herhangi bir sıkıntı çekmeden gidebileceksiniz. Çalışma saatleri bölgeden bölgeye farklılık gösterdiği için saatleri kontrol etmenizde fayda var.

Bisiklet

Kendini Avrupalı gören New Orleans’ta bisiklet kiralama şirketleri oldukça yaygındır. Hem keyifli hem de ucuz olan bu bisikletler ile kenti dolaşmak ayrı bir keyif verecektir. Bisiklet kiralayabileceğiniz bazı şirketler şöyledir;

Bicycle Michael’s

Bike NOLA

City Park Boat&Bike Rentals

Ride This Bike

Taksi

Diğer ABD şehirlerinin aksine New Orleans’ta taksi ağı pek yaygın değildir. Eğer gideceğiniz bölgede toplu ulaşım imkânı bulamazsanız taksi en uygun alternatif olacaktır. Taksilerin açılış ücretleri ortalama 4 dolar ile başlarken, kilometre başına da 1,60 dolar artmaktadır.

New Orleans Mutfağı

 

New orleans mutfağı diğer ABD şehirlerine göre daha gelişmiştir. Kurulduğu günden beri çeşitli kolonilere ev sahipliği yapmasından dolayı İspanyol, Portekiz mutfağından da etkilenmiştir. Şehirdeki popüler restoranlar; GW Fins, Langlois, Muriel’s.

 

New Orleans'da Alışveriş

 

Kentte büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra birçok bitpazarı da bulunmaktadır. Çok çeşitli hediye alternatifleri bulabileceğiniz şehirde vodoo bebeklerinden, albümlere ve mutfak tatlarına kadar çok şey bulabilirsiniz. Özellikle Fransız Mahallesine mutlaka gitmelisiniz, çünkü şehrin kalbi olan bu yerde aklınıza gelebilecek tüm ürünleri bulma imkânı yakalayabilirsiniz. Decatur Street ile North Peters Street giyim anlamında sizi doyuracak alternatiflere sahiptir.

New Orleans'da Gece Hayatı

 

Ünlü Müzisyen Louis Armstrong’un şehri olan New Orleans, hiç bitmeyen eğlence kültürü ile tanınmaktadır. Herhangi bir yasal zorunluluğun olmadığı kentte doyasıya eğlencenin tadına varabileceksiniz. Özellikle gece kuşları için sabahlara kadar açık mekânlar bulunmaktadır. Harika zaman geçireceğiniz bazı mekânların isimleri şöyledir;

Pat O’Biren’s

Preservation Hall

The Funky Pirate

Vaughan’s Lounge

The Spotted Cat

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery