Sapporo Uçak Bileti

Sapporo

Sapporo

Japonya

1972 yılındaki kış olimpiyatlarıyla kendisini dünyaya tanıtan bir şehir olan Sapporo, o tarihten sonra gezginlerin uğrak rotalarından biri haline gelmiştir. Hakkaido Ada’sının kuzeyinde konumlanan Japonya’nın metropollerinden biri olan Sapporo, dünya üzerindeki en çok kar yağışı alan kentlerden biridir.
Sıklıkla kar festivallerinin düzenlendiği Sapporo, özellikle Şubat ayındaki büyük kış festivaliyle turist artışında zirveyi görmektedir.

 

 

Sapporo Gezilecek Yerler

 

Sapporo Bira Müzesi

Aynı zamanda şehrin adının verildiği bira markası olan Sapporo, üretim fabrikasını Tokyo’ya taşıdıktan sonra burayı müze haline getirmiştir. Sapporo kentinin bulunduğu ada olan Hakkaido Ada’sı ve bu müze Japonya’da, 1887 yılında biranın üretildiği ilk yerdir.1987 yılında kapılarını misafirlerine açan müzede,  hem bira yapımıyla ilgili bilgiler öğrenebilir hem de müze içerisinde bira tadımları yapabilirsiniz.
Müze gezinizden sonra, hemen yanı başındaki Sapporo Beer Garden isimli bölgenin restoranlarında keyifli bir akşam yemeğiyle gününüzü taçlandırabilirsiniz.

Odori Parkı

Kentin tam ortasında ve adeta kenti saran bir park olan Odori Parkı yaklaşık 79 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır. Yıl içinde pek çok şenliğe ev sahipliği yapan park özellikle bahar aylarında açan çiçeklerle beraber dillere destan bir görüntüye bürünmektedir.
Sapporo TV Kulesini ve Sapporo Şehir Arşivi Müzesini de içerisine alan parkı gelir gelmez ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Moerenuma Parkı

Yapımının 2005 yılında tamamladığı Moerenuma Parkı, hem yaşayan halk hem de turistler için keyifle vakit geçirebilecek bir yerdir. İçerisinde açık hava spor bölümleri, oyun ekipmanları gibi aktivite alanlarını barındıran park, şehirden kaçıp nefes almak için en ideal yerler arasındadır. Tasarımıyla, ulusal ve uluslararası platformlarda çok sayıda ödüle layık görülen park, en prestijli tasarım ödülü olan “Good Desing Award”ın da 2002 yılında sahibi olmuştur.
Yapma bir kanal olan Shinano New Nehri’nin ortasındaki sazlık bölgeye yapılmış olan Moerenuma Parkı, toplamda 1.888.000 metre karelik bir alana yayılmıştır.

Hokkaido Modern Sanat Müzesi

Bölgenin en kapsamlı modern sanat eserlerini bünyesinde barındıran Hokkaido Modern Sanat Müzesi, kentin de en büyük sanat merkezi olarak kabul görüyor. Valilik binasının hemen yanında olan müze, 1977 yılında sanatseverlerle buluşmuştur.
Paha biçilmesi zor bir cam koleksiyonuna sahip olan müzede, Kinjiro Kido, Tamako Kataoka, Nissho Kanda ve Eien Iwashashi gibi ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz.

Sapporo Saat Kulesi

Sapporo Saat Kulesi, Sapporo isminin dünyaca bilinmesini sağlayan; 1972 yılında düzenlenen Kış Olimpiyatları’na ait çok sayıda fotoğraf, teçhizat ve belgenin bulunduğu önemli bir müzedir aynı zamanda. Okurayama Atlama Stadyumu’nun da bulunduğu bölgede yer alan Sapporo Saat Kulesi turistlerin uğrak noktalarından biridir. Ayrıca kış sporlarını sevenler için bir de simülatör köşesi bulunan müzede çok eğlenceli dakikalar geçirmeniz mümkündür.

Hokkaido Müzesi

Hokkaido Müzesi, Sapporo şehrinin de bulunduğu Hokkaido Adası’na has kültürel değerlerini ve tarihini turistlerle buluşturan başarılı bir müzedir. Burada yaşamlarını sürdüren Ainu halkının ve bölgeye göç etmiş olan Honshuların yaşamlarına, kültürlerini tanıtan bilgilere ulaşabilir, eserleri inceleyebilir, düzenlenen konferanslara katılabilirsiniz.
 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ergin Olma Bayramı
 • Ulusal Kurtuluş Bayramı – 11 Şubat
 • İlkbahar Gündönümü Bayramı – 21 Mart
 • Yeşillik Bayramı – 29 Nisan
 • Anayasa Günü – 3 Mayıs
 • Ulusal Tatil – 4 Mayıs
 • Çocuklar Bayramı – 5 Mayıs
 • Deniz Bayramı
 • Yaşlılara Saygı Bayramı
 • Sonbahar Gündönümü Bayramı – 23 Eylül
 • Sağlık ve Spor Bayramı
 • Kültür Bayramı – 3 Kasım
 • İşçilere Şükran Günü – 23 Kasım
 • İmparator’un Doğum Günü – 23 Aralık

Sapporo'da Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

3 hatlı bir metro sistemi bulunan Sapporo’da, gideceğiniz bölgeye göre bu hatlardan birini 200 Yen’e kullanabilirsiniz.

Bisiklet Kiralama

Şehirdeki halkın neredeyse tamamı bisiklet kullanmaktadır. Çok da büyük olmayan kentte, bisikletle ulaşım herkesçe tercih edilmektedir. Siz de günlüğü 500 Yen’den bisiklet kiralayabilirsiniz.

Otobüs

Sabah 7’den gece 11’e kadar kullanabileceğiniz otobüsler mevcuttur. Ayrıca şehir merkezinden hareket edip size tüm kenti gezdiren turist otobüsleri de vardır. 750 Yen gibi bir ücretle bunlara binip, Sapporo’yu gezebilirsiniz.

Tramvay

Kısa mesafeler arası ulaşımı sağlayan tramvaylar da sizin için bir diğer alternatif olabilir. Günlük 1000 Yen’e tramvay dâhil tüm toplu taşımalardan yararlanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Yeni Chitose Havalimanı’nından Sapporo’ya ulaşmak ve saatlere bağlı olmadan şehri keşfetmek isterseniz araba kiralamak da bir seçenek olabilir.

Sapporo Mutfağı

 

Sapporo mutfağında çorba ve pirinç önemli yer tutar. Özellikle pirinç ürünlerinden çok yiyecek yapılır. Yöresel olarak tadabileceğiniz lezzetler; akaşi-yaki, çanka-nabe, donburi, gyoza.

Sapporo'da Alışveriş

 

Çok sayıda çeşitli yeraltı alışveriş merkezlerinin olduğu Sapporo’da; elektronikten, hediyeliklere pek çok seçenekten faydalanabilirsiniz. Elektronik ürünlerin çoğunun Japonya için düzenlenmiş olduğunu da hatırlatmak gerekir.
Yöresel ürünlerden satın almak için de yönünüzü Odori’ye çevirmeniz gerekmektedir. Buradan, Kimono, ahşap baskı ürünleri, kente özgü oyuncak bebekler, farklı stildeki seramik parçalar, Japonya ile özdeşleşmiş özel kâğıtlardan satın alabilirsiniz.
Alışverişte neredeyse hiçbir yerde kredi kartı kabul edilmediğini, edilen yerlerde ise sadece Japonya’ya ait kredi kartlarının geçerli olduğunu belirtelim.

Sapporo Gece Hayatı

 

Eğlencesi bol, dinamik bir gece hayatı olan Sappora’da, sadece gündüz değil gece de hiç sıkılmayacağınızı söyleyebiliriz. 24 saat açık kalabilen barların olduğu kentte, bar içerisinde dans etmek yasaktır. Eğer konuyla ilgili çalışanlardan uyarı alırsanız bu duruma şaşırmamalısınız. Dans etmek için eğlencenin 01.00’a kadar devam ettiği gece kulüplerine gitmeniz gerekmektedir. Japonya kültürüne has büyük kulüpler Susukino bölgesinde yer almaktadır. Buradaki en ünlü mekan ise King Xmhu’dur.
Batı kültürüne has bir kulüp ararsanız da Rad Brothers beklentilerinizi sonuna kadar karşılayacaktır.

Pzt
18,36°
Sal
19,34°
Sapporo
22 May Çrş, Güneşli
19,92°
Prş
19,89°
Cum
20,02°
Cmt
19,37°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery