Şırnak Uçak Bileti

Şırnak

Şırnak

Türkiye

Şırnak: tarihi çok eskilere dayanan; yaşamış eski medeniyetler, Nuh’un gemisi gibi manevi değerleri, hikaye ve rivayetleriyle çok özel bir Güney Doğu Anadolu şehri.  Şırnak’a gittiniz mi, görmeden dönmemeniz gereken birçok yer var. Bilet Sepeti olarak, sizin için bunlardan güzel bir derleme yapmaya çalıştık. Uçak bileti veya otobüs biletinizi alın ve keşfe başlayalım!
 

 

Şırnak'da Gezilecek Yerler

 

Cudi Dağı: Şırnak denince akla ilk gelen yerlerdendir. Birçok tarihi hikayeye konu olmuş dağ, çok eski ve farklı medeniyetleri barındırmıştır. Nuh’un gemisinin bu dağa indiği de inançlar arasındadır.

Finik Ören Yeri ve Finik Kalesi: Milattan önce 4000 yıllarına dayanan ören yerinde, saraylar, kervansarayla, mağaralara oyulup yapılmış evler, kadın ve erkek kabartmaları görebilirsiniz. Tarihi açıdan oldukça eski ve önemli ören yeri, ziyaretçilerini bekliyor.

Bazebde Ören Yeri: İlk çağdan kalma ören yeri taştan köprüsüyle dikkat çekiyor. Bölge, Dicle Nehri kıyısında bulunuyor.

Kasrik Ören Yeri: Şehir kalıntıları, su bentleri ve köprüler bulunan eski yerleşim yeri, günümüzde Cizre halkı tarafından dinlenme ve piknik alanı olarak kullanılıyor. Eski zamanlarda çeşitli medeniyetler burayı yazlık olarak kullanmış.

Nuh Peygamber Türbesi: Nuh Peygamber’in mezarının bulunduğu türbesi, restorasyonlar sonrası ziyarete açılmıştı. Nuh Peygamber’in gemisi Cudi Dağı’na oturduktan sonra, yerleşim için bu bölgenin seçildiğine inanılır.

Cizre Ulu Cami: Hz. Ömer zamanında eski bir kiliseden dönüştürülmüş. Dikdörtgen planlı tarihi cami, hem mimari hem de tarihi açıdan önemli bir konumda.

Kırmızı Medrese: 15. yüzyılda yaptırılmış medrese, adını yapıldığı kırmızı tuğlalarından alır. İçinde  dershane, külliye, yemekhane, avlu ve mezarlar var.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal): 15. yüzyılda yapılmış medrese, yurt içinden ve Arap ülkelerinden ziyaretçilerin uğrak noktası. Mem u Zin isimli eserdeki Mem ve Zin’in aşklarının ve aşık olup kavuşamamalarının hikayesi burada geçer. Uçak bileti veya otobüs bileti aldığınız için pişman olmayacaksınız!
 

Ulaşım

 

Şehir içinde otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Havalimanı ve otogarla şehir arasında da, çeşitli otobüs, dolmuş ve servisler mevcut.

Şırnak Mutfağı

 

Şırnak oldukça zengin bir mutfağa sahip. Şırnak’ın önemli yerel yemeklerinden: kutlık, serbidev, perde pilavı, kipe, hekeheşandi, şımşıpe, meyre, fıreydin, mahmılatık, suryaz…

Tokat rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Bilet Sepeti olarak iyi gezmeler dileriz.
 

Şırnak
17 Haz Pzt, Güneşli
12,78°
Sal
25,67°
Çrş
26,62°
Prş
26,68°
Cum
28,25°
Cmt
29,13°
Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery