Tampa Uçak Bileti

Tampa

Tampa

Amerika

Amerika’nın Florida eyaletinin kentlerinden biri olan Tampa; sıcak iklimi, doğal parkları ve tertemiz sahilleriyle gezginler tarafından büyük ilgi görmektedir. Miami’nin batı kıyısında yer alan Tampa’nın eğlence ve gece hayatı konusunda da komşusundan aşağı kalır yanı yoktur.
Kuzey Amerika’nın yaz turizmi denildiğinde ilk akla gelen şehirlerinden olan Tampa aynı zamanda İzmir’in kardeş şehridir. Rahat yaşam tarzını her alanda belli eden bu neşeli kentin içerisine biraz daha yakından bakalım.
 

 

Tampa'da Gezilecek Yerler

Busch Bahçeleri
335 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan Busch Garden, 300 farklı türe ait, 12 binden fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kendi doğal ortamlarının oluşturulduğu birçok farklı türü burada gözlemleyebilirsiniz. Nairobi, Kongo, Fas, Mısır gibi farklı temalı ortamlarda yaşayan hayvanları ziyaret ettikten sonra biraz heyecan için sekiz hız treninden veya iki su kaydırağından birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, konukların da ziyaretine izin verilen hayvan bakım ünitesine girebilir, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.
Adventure Island
Sıcak havaların en eğlenceli kaçış noktası olan Adventure Island, çok geniş bir alana kurulu su parkıdır. Özellikle çocuklu tatilcilerin uğrak yerlerinden biri olan Adventure Island’da büyük oyun alanlarından macera adalarına pek çok alternatifle günün tadını çıkarabilirsiniz.
Sunshine Skyway Köprüsü
1980 yılında kısmen yıkılan köprünün yerine, 1982-1987 yılları arasında yeniden inşa edilen Sunshine Skyway Bridge, eşsiz bir kent ve okyanus manzarasına sahiptir. 6,6 kilometre uzunluğundaki köprünün tasarımı Figg & Muler Mühendislik tarafından yapılmıştır. Fotoğraf severlerin gün batımı manzarası çekimleri için özellikle tercih ettiği köprüde, acil durumlar dışında duraklama yapılmasına izin verilmezken; yaya ve bisiklet geçişi de yasaktır.
Ayrıca Sunshine Skyway, Dünyanın En İyi 3. Köprüsü seçilmiştir.
Clearwater Plajı
Bembeyaz kumlarla bezeli, 4 kilometreyi aşan sahiliyle Clearwater Plajı, ülkenin en gözde plajlarından biridir. Güzelliğiyle turistlerin olduğu kadar orada yaşayan halkın da cazibe merkezi olan plaj, aynı zamanda pek çok etkinliğe katılma imkânı da vermektedir. Su sporları, konserler, çevredeki açık hava sinemaları, tekne turları, mini golf sahaları bunlardan sadece birkaçıdır. Kumsal boyunca uzanan restoranlarda da damak zevkinize uygun pek çok tat bulmak mümkün.
The Florida Akvaryum
Ülkenin en kıymetli akvaryumlarından biri olan The Florida Aquarium da Tampa’da bulunmaktadır. 1995 yılında açılan akvaryum 2 hektarlık alana yapılmış kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Yüzlerce türe ait 20 bin su canlısına sahip akvaryum, hizmetlerine her yıl yenilerini eklemektedir.  Yunusları doğal ortamlarında görebileceğiniz tekne turları da organize eden The Florida Aquarium’da havanın uygunluğuna göre bu turlara katılabilirsiniz. 75 dakika süren turlarda, bu sevimli hayvanları çok yakından görebilirsiniz. Tesiste yer alan sualtı yaşam alanları “Mercan Resifi”, “Okyanus Karmaşası”, “Körfez ve Plajlar” olmak üzere üç bölümden oluşuyor. 
Buralarda gerçekleştirilen gösterilere katılırsanız, tüplü dalış yapabilir, penguenlerle tanışabilir ve sualtı canlılarını kendi ellerinizle besleyebilirsiniz. Penguenler ile tanışıp, sualtındaki canlıları görmek isteyenler tüplü dalış gösterilerine katılabilirler.
Kutsal Kalp Katolik Kilisesi 
Kuzey Florida Caddesi üzerinde olan Kutsal Kalp Katolik Kilisesi, kentin önemli dini sembollerinden biridir. 1500’lü yıllardan beri Katolik inancının yaygın yaşandığı bir kent olan Tampa’da, Hristiyan ziyaretçilerin ilk durağı bu kilisedir. Ünlü mimar Nicholas J. Clayton tarafından Romanesk Revival mimari tarzıyla, 1898 ve 1905 yılları arasında inşa edilen kilise bugün hâlâ ibadete açıktır. Tamamı mermerden oluşan yapıya yaklaşık olarak 300 bin Dolar harcanmıştır.
Lettuce Lake Bölgesel Parkı
1982 yılından beri hizmet veren Lettuce Lake Bölgesel Parkı, 240 dönümlük alana kurulu muhteşem bir parktır. Hillsborough bölgesinde, Fletcher Caddesi ile Güney Florida Üniversitesi arasında yer alan park Florida ekosistemini gözleyebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. İlk açıldığı dönemde, uzunca bir süre sığır otlatmak, avlanmak ve olta balıkçılığı yapmak için kullanılmış olan Lettuce Lake Bölgesel Parkı, bugün meşe ormanları, sulak ovaları, gözlem kulesi, doğal bisiklet ve yürüyüş yolları, çocuk parkları, piknik ve kamp alanları ile harika bir dinlence yeridir. Ortalama yıl boyunca 1 milyon kadar insanın uğrak noktası olan doğa harikasında, kayıkla gezintiye çıkabilir, yürüyüş yapabilir ve çeşitli kuş türlerine denk gelebilirsiniz, hatta karşınıza çıkacak olan timsahlardan da ürkmemenizi özellikle söylemek istiyorum.
Ybor City
1800’lü yıllarda kentin önemli insanlarının bir araya gelmesiyle Ybor City kurulmuş ve bugünün önemli yerlerinden biri haline gelmiştir. Neredeyse tamamı; Küba, İspanya ve İtalya gibi ulusların göçmenlerinden oluşan tarihi bölgesi Ybor, kent merkezinin kuzeydoğusundadır. Buraya inşa edilmiş olan evlerin çoğu puro üretiminde çalışan işçiler için hazırlanmıştır. Tampa’nın hareketli gece hayatını da yaşayabileceğiniz Yborda ayrıca farklı kültürlere ait lezzetler de deneyebilirsiniz. Özellikle kahvaltı için La Tropicana Cafe’yi seçebilir; gece eğlenmek için ise Gaspar’s Grotto veya The Ritz Ybor’a gidebilirsiniz.
Big Cat Rescue
Çalışmalarına 1992 senesinde başlayan Big Cat Rescue, şiddete maruz kalmış ve terkedilmiş 80’in üzerinde vahşi kedi türüne barınak sağlayan bir kuruluştur. Kurulduğu ilk yıllarda  “Wildlife on Easy Street” adıyla anılan kurum, uzun süre hayvan severlere oda ve kahvaltı şeklinde konaklama ve vahşi kedi yavrularıyla zaman geçirebilme imkânı sağlanmıştır. Vahşi kedilerin geçirmiş oldukları yaşamsal sıkıntıları kolay bir şekilde atlatmalarına olanak sağlayan bu kapsamlı tesis, Perşembe günlerinin dışında ziyarete her gün açıktır.
 

Pratik Bilgiler

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl - 1 Ocak
  • Martin Luther King Day - 16 Ocak
  • Anma Günü – 29 Mayıs
  • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
  • İşçi Bayramı - 4 Eylül
  • Colombus Günü – 9 Ekim
  • Şükran Günü – 23 Kasım
  • Noel – 25 Aralık

Tampa’da Şehir İçi Ulaşım

Araç Kiralama
Toplu taşımanın yok denecek kadar az olduğu Tampa’da en akıllıca seçim araba kiralamak olacaktır. Şehirde yaşayan herkesin neredeyse iki arabası olduğunu ve önemli merkezlerin birbirinden kilometrelerce uzakta kaldığını düşünürsek toplu taşımanın gelişmemiş olmasına şaşırmamak gerekir.
Taksi
Az da olsa rastlayabileceğiniz ulaşım aracı taksidir. Genellikle havaalanı bölgesinde bulunmaktadır.
 

Tampa’da Alışveriş

Butik mağazaların yoğunlukta olduğu Tampa’da sokaklarda dolaşırken vitrinlere de göz atabilirsiniz. Üniversite çevresinde bulunan alışveriş merkezlerini de gezebilirsiniz. Ama Tampa’nın bu konuda çok da geniş bir yelpazeye sahip olmadığını belirtmekte fayda var.
 

Tampa’da Gece Hayatı

Miami’ye oranla oldukça sessiz ve sakin bir gece hayatına sahip olan Tampa’da, ünlü restoranlarda yemek yemek en büyük eğlencelerden biri sayılmaktadır. Bunun dışında renkli publarda içkinizi yudumlamak isterseniz, biraz daha hareketli bir bölge olan Ybor City’yi seçmelisiniz.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery