Waukesha Uçak Bileti

Waukesha

Waukesha

Amerika

İlk yerleşimin 1834 yılında Avrupalı Amerikalılar tarafından gerçekleştiği Waukesha, ABD’nin Wisconsin eyaletine bağlı bir şehirdir. Yaşantının başladığı ilk yıllarda bakir ormanlar ve vahşi kırlardan başka bir şeyi olmayan Waukesha’da; New England'lılar çiftlikle, yollar ve hükümet binaları inşa ederek yaşamın temellerini atmışlardır. Küçük bir kent olan Waukesha, 2012 yılında Money Magazine tarafından Amerika’nın en iyi 100 küçük şehri arasına seçilmiştir.

 

Waukesha Gezilecek Yerler

 

Charles Z. Horwitz Planetaryumu (Charles Z. Horwitz Planetarium)

2005 yılının mayıs ayında açılan müze içerisinde, gök bilimliyle ilgili çeşitli gösterimler yapılmaktadır. Başka bir dünyanın yüzeyine yolculuk yapabilen çok çeşitli özel görsel efekt projektörleri olan müzede, uzay bilimiyle ilgili bilgilenirken, benzersiz bir gün geçirebilirsiniz.

Clark House Müzesi (Clark House Museum)

Pewaukee Köyü’de Doğu Wisconsin Caddesi üzerinde bulunan Clark House Müzesi, bölgenin ilk beyaz yerleşimcisi olan Asa Clark’ın evidir. Bir iş insanı olan Asa Clark değirmen inşa etmek için geldiği köydeki, bugün müzeye dönüşen evde, 1900’lü yıllarının başından günümüze kadar tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Eagle Tarih Derneği Müzesi ve Araştırma Kütüphanesi (Eagle Historical Society Museum and Research Library)

Alan, Eagle ismini 1936 yılında Thomas Sugden, John Coats ve Bay Garton'un şehrin tepesine tırmanan büyük bir kel başlı kartal görmesiyle almıştır. Eagle Köyü ve çevresindeki bölgenin çeşitli binaları on dokuzuncu yüzyıldan kalmadır ve ulusal tarihi yerler sicilindedir. İçerisinde bulunan müzede köyün eski yaşayışına dair bilgilere ulaşabilir, çok sayıda kitaba sahip kütüphanesinin rafları arasında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Waukesha Şehir Müzesi (Waukesha County Museum)

Hem çocuklar hem de yetişkinler için çok sayıda alternatifi içerisinde bulunduran müzede sıkılmak pek de mümkün değildir. Çocukların hem eğlenip hem öğrendiği tarihi ve sanatsal etkinliklere katılabildiği Waukesha County Museum, kentin merkezinde yer almaktadır. Çeşitli fuarların da zaman zaman düzenlendiği müze, aydan aya değişen sergileriyle hem sanata hem de tarihe ışık tutmaktadır.

Eski Dünya Wisconsin (Old World Wisconsin)

Otantik bir gün geçirmek, hem şehrin hem eyaletin hikâyesine şahit olmak için seçilecek en doğru yer Old World Wisconsin’dir. ABD'nin 200. doğum gününde, 1976'da ziyaretçilerine kapılarını açan Old World Wisconsin, geleceklerini inşa etmek için bu ülkeye gelen göçmen manzaralarını, seslerini ve o ruhu burada yeniden canlandırmaktadır. Müze tarihi, 60'tan fazla tarihi yapısı, dönem evleri ve kırsal alanlara sahip etnik çiftlikleriyle, 1880'lerden kalma Crossroads Köyüne kadar uzanmaktadır. Araştırmacılar, bu müzeyi yaratmak için yıllarca Wisconsin’e seyahatlar düzenlemişlerdir. Superior Gölü'nden Illinois sınırına ve Mississippi Nehri'nden Michigan Gölü'ne kadar, tarihçiler, birçok eski çiftlik evini, müştemilatı ve küçük kasaba yapılarını belgelemiştir. Araştırma tamamlandığında, Old World Wisconsin'nin inşaatına başlanmıştır.
Yeni yapıların, yeni bahçelerin, yeni hayvanların ve yeni ortaya çıkarılan hikâyelerin eklenmesiyle, buraya yapacağınız ziyaret, size harika bir deneyim fırsatı sunacaktır.

 

Pratik Bilgiler

 

Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl - 1 Ocak
  • Martin Luther King Day - 16 Ocak
  • Washington’s Birthday  - 19 Şubat
  • St.Patrick’s Day – 17 Mart
  • Anma Günü – 29 Mayıs
  • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
  • İşçi Bayramı - 4 Eylül
  • Colombus Günü – 9 Ekim
  • Şükran Günü – 23 Kasım
  • Noel – 25 Aralık

 

Waukesha Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

Kentin en yaygın toplu taşıma ağı metrodur. Hem şehirde yaşayanlar hem de turistler tarafından tercih edilmektedir. 11 ayrı hattı bulunan metroyu; Pazartesi – Cuma 05:30 - 21:30, Cumartesi 08:15 - 21:15,  Pazar 09:15 - 19:15 saatleri arası kullanabilirsiniz.
Otobüs

Metro kadar yaygın ve sık olmasa da; özellikle yakın şehirlerarası kullanılan bir diğer ulaşım aracı da otobüstür.

Araç Kiralama

Havaalanındaki şirketlerden birinden araba kiralayabilir böylece saatlere bağlı kalmadan dilediğinizce gezebilirsiniz.

Taksi

Kişisel rahatlık açısından şehirde, özellikle havaalanı bölgesinden taksileri de kullanabilirsiniz.

Waukesha Mutfağı

 

Waukesha mutfağı oldukça lezzetlidir. Şehirde kendi kültürüne uygun birçok yiyecek bulabilirsiniz. EN çok tüketilen ürünler; tavuk ve ettir.

Waukesha'da Alışveriş

 

Sanatla ilgili çok sayıda galerinin bulunduğu kentten, dekoratif objeler, tablolar, heykeller satın alabilirsiniz. Almont Gallery, Antiques Center at Wales, Ashton Arts Studio Gallery ve Ben Franklin Crafts bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Downtown’da pek çok butik, alışveriş merkezi ve süpermarketlerden de aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Waukesha'da Gece Hayatı

 

Haftanın her akşamı için mutlaka bir programı olan mekânlara gidip eğlenceli Waukesha gecelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Bilardo ve dart oyunlarının oynandığı barlar çoğunluktadır. Biranızı yudumlarken oyun oynamanın zevkine varabilirsiniz.
Ayrıca kent, cuma günleri Freeman Friday Night Live isimli canlı müzik etkinlikleriyle ünlüdür.

Mobil uygulama
Google PlayApp StoreApp Gallery